Opublikowano 10 września 2012 przez

Gniazda procesora – Socket PGA, SPGA, LGA

Rozróżniamy 3 podstawowe typy gniazd procesora (nazywanych także przystawkami z ang. CPU Socket). Socket to komponent na płycie głównej, który łączy procesor z obwodem drukowanym. Pozwala on na wymianę procesora (CPU) bez lutowania. Sockety stosowane są głównie w komputerach desktopowych i serwerach. W laptopach procesory są najczęściej wbudowane w płytę główną.

W tym artykule przedstawię podstawowe przystawki, o samych procesorach napiszę w innym wpisie.

Gniazda procesora – Socket PGA, SPGA, LGA

Przykładowe procesory:

Pracując jako serwisant najprawdopodobniej spotkasz się z takim gniazdami:

PGA – Pin grid array
Nazwa odnosi się do tego, co jest na procesorze, czyli tzw. pinów. W sockecie obsługującym takie procesory będą otwory. Poniższe zdjęcie przedstawia Socket 478:

Socket 478

Jak widzicie na zdjęciu pełno jest dziurek w tym sockecie i wszystkie one są ustawione w jednej linii. W jednym rogu brakuje kilku dziurek, na procesorze w tym miejscu także będzie puste miejsce. Ułatwia to montaż procesora.

Jest to tzw. podstawka ZIF socket (ang. zero insertion force socket – gniazdo z zerowym naciskiem wstawiania) – gniazdo umożliwiające wymianę układu bez używania siły i bez ryzyka uszkodzenia. Podstawka na zdjęciu to Socket 478. Jest on bardzo popularny, obsługuje procesory Pentium 4 i Celerony. Ma 478 otworów na nóżki procesora.

SPGA – Staggered pin grid array
SPGA jest to gniazdo procesora wykorzystywana w procesorach opartych o Socket 5 lub 7. Otwory w tej przystawce nie są ułożone liniowo jak w PGA, tylko „w ślaczek”. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie więcej nóżek w takiej samej przestrzeni. Także jest to gniazdo typu ZIF. Zdjęcie gniazda możecie zobaczyć na Wikipedii.

LGA – Land Grid Array
LGA to gniazdo stosowane powszechnie w nowszych procesorach. Używana w w procesorach z serii Intel Pentium 4, Intel Xeon, Intel Core 2, Intel Core i7 oraz AMD Opteron.

Socket LGA 775Na zdjęciu widzicie Socet T, nazywant także LGA 775. W przeciwieństwie do PGA, nie ma pinów na procesorze, w ich miejsce zastosowane zostały płaskie styki, które dociskane są do pinów w gnieździe płyty głównej. Piny, które były stosowana w PGA były bardzo wrażliwe – łatwo można było je wykrzywić (można próbować je wtedy wyprostować mały śrubokrętem, jednak należy to zrobić bardzo delikatnie – ryzyko uszkodzenia jest bardzo duże), czy nawet złamać. W LGA są styki, które dotykają procesora, dzięki czemu ciężko je uszkodzić. Dalej łatwo taki procesor zainstalować. W obudowie występują wypustki, więc nie włożymy procesora odwrotnie. Po włożeniu procesora, przykrywamy go metalową obudowa / pokrywką, dzięki czemu pozostanie on na miejscu.

Zapraszam także do obejrzenia filmu o przystawkach procesorów występujących na płytach głównych. Opisuje w nim także gniazda typu Slot (na przykładzie Slot 1):

To był kolejny wpis z serii CompTIA A+. Zapraszam do zapoznania się z innymi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
Gniazda procesora - Socket PGA, SPGA, LGA, 5.0 out of 5 based on 5 ratings
Podziel się na:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Wykop
 • Dodaj do ulubionych
 • email
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Śledzik
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Reddit
 • Spis
Tagged with 

One thought on “Gniazda procesora – Socket PGA, SPGA, LGA

 1. […] Gigabyte GA-H61M-USB3. Jest to bardzo wydajna płyta z gniazdem LGA 1155 (więcej o tym w artykule Gniazda procesora – Socket PGA, SPGA, LGA). Obsługuje ona procesory Intel i3, i5, i7 oraz Celeron, dodatkowo posiada takie interfejsy jak: […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.