Opublikowano 12 września 2012 przez

Zwrot towaru zakupionego przez Internet

Coraz więcej Polaków kupuje w sieci. Najczęściej na Allegro, ale także w innych sklepach internetowych. Niestety kupując przez Internet i poza lokalem przedsiębiorcy możemy otrzymać towar uszkodzony lub po prostu nie odpowiadający naszym oczekiwaniom (za małe buty, spodnie, które źle na nas leżą itd.). Na szczęście w Polsce istnieje prawo umożliwiające zwrot towaru (odstąpienia od umowy) zakupionego na odległość. Zgodnie z ustawą kupującemu przysługuje prawo zwrotu towaru w ciągu 10 dni od zakupu, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie o odstąpieniu od umowy i odeślemy towar (wzór poniżej). Ponadto nie może być on obarczany dodatkowymi kosztami za rezygnację z umowy kupna-sprzedaży. Przedsiębiorca w ciągu 14 dni powinien zwrócić nam całą wpłaconą kwotę.

Zwrot towaru zakupionego przez internet

Zwrot tak zakupionego towaru gwarantuje Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.). Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy:

 Art. 7. 1. Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie dziesięciu dni ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1.
2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Ponadto należy pamiętać, że prawo mówi:

Art. 10. 1. Termin dziesięciodniowy, w którym konsument może odstąpić od umowy, liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia.

Oświadczenie według wzoru, który znajduje się poniżej, należy przesłać listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru. Tylko pisemna rezygnacja jest wiążąca, oświadczenie zgłoszone przez telefon nie wystarczy. Klient musi zwrócić zakupiony towar w stanie nienaruszonym. Ustawa nie mówi kto powinien ponieść koszty przesyłki. Federacji Konsumentów uważa, że koszt odesłania ponosi kupujący, jednak wcześniejsze koszty przesyłki (od sprzedawcy do konsumenta) powinien pokryć sprzedawca (według zalecenia UOKiK).

Wzór do pobrania pisma/oświadczenia o zwrot towaru zakupionego przez Internet: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość

Oraz treść wzoru:

……………………….

<Twoje imię i nazwisko

Adres zamieszkania>

<Nazwa i adres przedsiębiorcy >

 

Oświadczenie

o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość

Oświadczam, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. nr 22, poz. 271 ze zm.)

odstępuję od umowy …………………………………………………………… nr. ……………. …………..

zawartej dnia………………………………………………w…………………………………………………………

Proszę o zwrot kwoty………………..zł (słownie: ………………………………………………………………)

na konto nr………………………………………………………………………………………………………….

Zwracam…………………………………………………………………………….. w stanie niezmienionym

Z poważaniem,

<podpis Konsumenta>

Jeżeli otrzymamy od sprzedawcy odpowiedź negatywną, to powinniśmy się skontaktować z lokalnym biurem Federacji Konsumentów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Zwrot towaru zakupionego przez Internet, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Podziel się na:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Wykop
 • Dodaj do ulubionych
 • email
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Śledzik
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Reddit
 • Spis
Tagged with 

One thought on “Zwrot towaru zakupionego przez Internet

 1. Autor oświadczenia powinien się trochę zastanowić. Napisał oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość, gdzie poniżej wykropkował miejsce zawarcie umowy.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.