Opublikowano 4 stycznia 2014 przez

Monitory komputerowe – CRT, LCD, Plazma – CompTIA A+

Zapraszam do kolejnego artykułu z cyklu CompTIA A+. Tym razem pomówimy o monitorach / wyświetlaczach komputerowych.

Monitory komputerowe

CRT – Cathode-Ray Tube

Zacznijmy od technologii, która już wychodzi z użycia, czyli o monitorach CRT. Działają one tak, jak stare telewizory kineskopowe. W monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego (najczęściej katoda), która odchylana magnetycznie (przy pomocy cewek odchylania poziomego i pionowego) pada na luminofor, powodując jego wzbudzenie do świecenia.
Występuje tu zjawisko odświeżania, to znaczy co jakiś czas cały ekran odświeża się od góry do dołu. Częstotliwość odświeżania jest wyrażona w hercach. Jeżeli odświeżanie wynosi 60Hz oznacza to, że ekran odświeża się 60 razy na sekundę.
Wadą monitorów CRT są gabaryty. Potrafiły być one naprawdę ciężkie. Poza tym zajmują one dużo miejsca na biurku.
Monitory te podłącza się z komputerem za pomocą wtyczek VGA. Bardzo często monitory te posiadały kabel VGA zamontowany na stałe. Natomiast kabel zasilający jest identyczny, jak kabel zasilający komputery.
Warning: readfile(http://ppwidget.skapiec.pl/widget/71423-2830): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 502 Bad Gateway in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/shortcode-exec-php/shortcode-exec-php-class.php(895) : eval()'d code on line 1

LCD – Liquid Crystal Display

Obecnie najczęściej spotykane są monitory ciekłokrystaliczne, czyli LCD. Wszystkie rodzaje wyświetlaczy ciekłokrystalicznych składają się z czterech podstawowych elementów:

  • komórek, w których zatopiona jest niewielka ilość ciekłego kryształu
  • elektrod, które są źródłem pola elektrycznego działającego bezpośrednio na ciekły kryształ
  • dwóch cienkich folii, z których jedna pełni rolę polaryzatora a druga analizatora.
  • źródła światła

Z tyłu ekranu znajduje się źródło światła, które zawsze świeci – przez co ekrany LCD nie mają takiego głębokiego czarnego koloru (w porównaniu do innych typów wyświetlaczy). Poprzez polaryzacje otrzymujemy różne kolory.

Zalety ekranów LCD: są one lżejsze, zajmują mniej miejsca niż monitory CRT. Zużywają także mniej prądu, mniej się grzeją oraz umożliwiają wyższą jakość obrazu (włącznie z jakością HD).

Wyświetlacze LED i OLED są to wyświetlacze LCD, które wykorzystują jako źródło światła LEDy. OLED to Organic Light Emitting Diode. Organiczne komponenty emitują światło kiedy otrzymują elektryczny sygnał. Wykorzystywany jest m.in. w urządzeniach mobilnych, ponieważ pozwala zaoszczędzić trochę energii.
Warning: readfile(http://pp.skapiec.pl/widgets/top_products.php?s=10&d=0&p=71423): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 502 Bad Gateway in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/shortcode-exec-php/shortcode-exec-php-class.php(895) : eval()'d code on line 1

Monitory plazmowe

Monitory plazmowe to rzadkość. Wykorzystywane są głównie w telewizorach, ponieważ w pierwszych latach produkcji technologia LCD nie pozwalała na produkcję ekranów o dużych przekątnych. Zasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów (głównie ksenon i neon) zamkniętych w małych komorach do stanu plazmy. Zjonizowane gazy zaczynają emitować fotony światła ultrafioletowego, które padając na luminofor pobudzają go do emisji światła widzialnego odpowiedniego dla danego koloru luminoforu.

Zalety ekranów plazmowych: cienke; szerszy kąt widzenia niż w LCD; lepszy kontrast; głęboka czerń; odporniejszy na
uszkodzenia. Wady: cięższe i mniej energoszczędne niż LCD; tendencja do nierównomiernego wypalania (nowsze telewizory posiadają funkcję, która zapobiega temu); problem z działaniem na wyższych wysokościach npm (> 1800m).

Projektory

Projektory działają na zasadzie LCD, jedynie obraz jest wyświetlany na ścianie, czy na specjalnym płótnie. Ponieważ lampa w środku mocno się nagrzewa, wymagają ciągłego chłodzenia. Należy pamiętać, aby po wyłączeniu projektora nie odłączać wtyczki, ponieważ wentylator w środku musi schłodzić lampę. Przegrzanie się lampy może prowadzić do uszkodzenia.

Więcej na temat monitorów komputerowych w poniższym filmiku:

Monitory komputerowe LCD, CRT, plazmowe, projektory CompTIA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Monitory komputerowe - CRT, LCD, Plazma - CompTIA A+, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Podziel się na:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Wykop
  • Dodaj do ulubionych
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Śledzik
  • co-robie
  • Forumowisko
  • Reddit
  • Spis

2 thoughts on “Monitory komputerowe – CRT, LCD, Plazma – CompTIA A+

  1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

    Fajny przegląd monitorów. Bardzo pomocny wpis 🙂

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)
  2. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

    Ja mam dość leciwy monitor, ale póki jeszcze działa to nie mam potrzeby wymieniać.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.