Aż 36,6% skarg zgłaszanych do Rzecznika Ubezpieczonych (raport za 2011 rok) dotyczyło wysokości odszkodowania. Wynika to z tego, że wypłaty odszkodowania to najbardziej kosztowny punkt w bilansie firm ubezpieczeniowych, dlatego TU (Towarzystwa Ubezpieczeniowe) starają się zaniżać kwotę wypłacanych odszkodowań (zaoszczędzone pieniądze, to dla nich zysk – dla nas strata).
Jak najczęściej zaniżana jest kwota odszkodowania:
- Uznanie tzw. szkody całkowitej
Szkoda całkowita występuje wtedy, gdy naprawa jest ekonomicznie nieopłacalna (przekracza wartość pojazdu). W taki wypadku wypłacana jest różnica między wartością samochodu przed szkodą oraz wartością tego, co zostało (wraku). Dziwnym trafem wartość samochodu przed szkodą jest zawsze niższa od wartości rynkowej, natomiast wartość wraku jest zawyżona.
- Amortyzacja części
Teoretycznie w przypadku odszkodowania z OC amortyzacja części nie jest dozwolona, jednak czasami TU o tym „zapomina”.
- Wypłata kosztorysowa
Wypłata kosztorysowa, czyli bierzemy pieniądze i naprawiamy (lub nie) samochód we własnym zakresie. Najczęściej kosztorys jest dla nas niekorzystny. Sporządzony jest w oparciu o zaniżone koszty robocizny oraz części używanych lub tanich zamienników. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest naprawa bezgotówkowa, najlepiej w autoryzowanym serwisie. Wtedy to warsztat będzie musiał rozliczać się z TU.
- Utrata wartości
Według TU jeśli samochód ma więcej niż 3 lata, to nie powinnom być wypłacane odszkodowanie od utraty wartości rynkowej pojazdu.
Polecam także artykuł: Firmy ubezpieczeniowe zaniżały odszkodowania.
Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC – zaniżona wycena
Zbyt niskie odszkodowanie - jak TU to robią?,
[…] także do zapoznania się z podobnymi postami: Czy należy się odszkodowanie za wypadek? Zbyt niskie odszkodowanie – jak TU to robią? Rzecznik Ubezpieczonych i Komisja Nadzoru Finansowego – wzór skargi na […]
[…] Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania? Przeczytasz w artykule: Zbyt niskie odszkodowanie – jak TU to robią? […]