W tym artykule chciałbym omówić rodzaje modułów pamięci RAM. Częściowo omawiałem już to zagadnienie w artykule: Sloty pamięci RAM – DIMM, SoDIMM, MicroDIMM i RIMM. Tym razem skupie się jednak na samych kościach pamięci RAM.
Pamięci RAM – porównanie i typy pamięci
Pamięci RAM dzielimy na DRAM (Dynamic RAM) i SRAM (Static RAM) (L1, L2, L3). Pamięci DRAM, to pamięci które muszą być odświeżane elektronicznie, SRAM nie muszą być odświeżane, chociaż także posiadają ładunek elektryczny. Są one stosowane w pamięciach cache. SRAM są bardzo drogie w produkcji, jednak są bardzo szybkie. DRAM to wszystkie te pamięci, które są obecnie stosowane w kościach pamięci RAM.
SDRAM (Synchronus Dynamic RAM) – pamięci synchronicznie – obecnie wszystkie pamięci, które omawiam poniżej są typu SDRAM:
DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory) – podsiadają184 niezależne piny, pracują na szynie 64-bitowej. Potrzebują napięcia 2.5V. W nowych komputerach nie stosuje się już tych pamięci, ale spotkacie je w komputerach kilkuletnich. Pamięci DDR, w przeciwieństwie do pamięci SDR, potrafią wykonać dwie funkcje w jednym cyklu zegara. Poniższe zdjęcie przedstawia pamięci typu DDR:
DDR2 SDRAM – podobne do DDR1, ale mają 240 pinów, jednak są szybszy (jednak dwójka w nazwie nie oznacza, że są dwa razy szybsze, chociaż mogą być 🙂 ). Potrzebują napięcia 1.8V, dzięki czemu mniej się nagrzewają. Mogą pracować z prędkością szyny do 1066MHz. Poniższe zdjęcie przedstawia pamięci typu DDR2:
DDR3 SDRAM – jeszcze szybsze niż DDR2, napięcie wymagane to 1.5V. Pracują z większymi częstotliwościami. Także posiadają 240 pinów, jednak wcięcie jest w innym miejscu, więc nie można ich pomylić.
Ciekawostką jest to, że im starszy typ pamięci, tym jest on droższy (np. 1GB DDR3 jest tańszy od 1GB DDR2).
Konfiguracja pamięci RAM na płycie głównej
Single-Channel DDR – używany jest jeden moduł DDR w pojedynczym slocie. Nie oznacza to, że na płycie mam tylko jeden slot pamięci, ale każdy moduł na płycie działa osobno.
Dual-Channel DDR – używane są dwa moduły DDR w dwóch slotach do podwojenia przepustowości na szynie systemowej, czyli dwa kanały 64 bitowe dają nam razem magistralę o szerokości 128 bitów dla przesyłania danych. Technologia ta wymaga umieszczenia modułów pamięci parami (najczęściej gniazda te są oznaczone na płycie kolorami).
Tri-Channel DDR – jak łatwo się domyślić używane są 3 moduły DDR w trzech slotach.
Bardziej szczegółowo omawiam to w filmiku-poradniku na YouTube:
W filmie omawiam także takie zagadnienia jak:
- Parity RAM
- ECC (Error Correction Code)
- oznaczenia na modułach pamięci RAM (np. ddr2-400, pc2-3200)