Opublikowano 28 stycznia 2013 przez

Chłodzenie procesora – poradnik

W tym poradniku chciałbym omówić zagadnienia związane z chłodzeniem procesora. Poruszę takie tematy jak: chłodzenie pasywne, chłodzenie aktywne, chłodzenie cieczą, pasta termoprzewodząca, wentylacja obudowy.

Chłodzenie procesora – poradnik

Pasywne chłodzenie

Chłodzenie procesora cpuPasywne chłodzenie to system oparty o chłodzenie radiatorem. W chłodzeniu pasywnym nie mamy elementów ruchomych. Wykorzystuje się tu zjawisko oddawania przez metale, takie jak miedź lub aluminium, energii cieplnej do otoczenia.
Zalety pasywnego chłodzenia to: bezgłośne działanie, bezawaryjność, nie wymaga zasilania energią elektryczną
Rozwiązanie to posiada także wady: może być niewystarczające w przypadku mocno nagrzewających się elementów, do poprawnego działania wymaga dobrego przepływu powietrza przez radiator często, aby spełnić swoje zadanie musi być duży, a przez to ciężki.
Radiator mocno się nagrzewa, należy więc pamiętać , aby nie dotykać go zaraz po wyłączeniu komputera, ponieważ można się poparzyć!

Chłodzenie aktywne

Chłodzenie aktywne stosowane jest, gdy chłodzenie pasywne nie wystarcza. Chłodzenie aktywne chłodzące powietrzem zawiera wentylator wymuszający ruch powietrza w pobliżu powierzchni radiatora, ułatwiając odprowadzanie z niego ciepła. W starszych układach płyt głównych wentylator miał stałą prędkość obrotową, w nowszych prędkość obrotowa wentylatora jest regulowana automatycznie zależnie od temperatury procesora. Płyty te posiadają złącze 4 stykowe do podłączenia wentylatora. Chłodzenie aktywne nie dotyczy tylko procesorów. Wentylatory montowane są także na bardziej wydajnych kartach graficznych lub mostkach północnych w niektórych płytach głównych oraz w zasilaczach.
Należy pamiętać o tym, aby wszystkie otwory wentylacyjne były drożne, dlatego co jakiś czas należy je oczyścić z kurzu. Jeżeli używamy do tego odkurzacza, sprężonego powietrza lub kompresora, to pamiętajmy o odłączeniu wentylatorów z płyty głównej lub zablokowaniu ich np. śrubokrętem. Zabezpieczy nas to przed przypadkowym ładunkiem elektrycznym, który mógłby narobić szkód w naszym komputerze.
Warning: readfile(http://pp.skapiec.pl/widgets/top_products_var_img.php?s=1&d=0&c=73&p=71423&type=a): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 502 Bad Gateway in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/shortcode-exec-php/shortcode-exec-php-class.php(895) : eval()'d code on line 1

Jeżeli chodzi o chłodzenie cieczą, to stosowane jest najczęściej przez entuzjastów overlockingu, dla których chłodzenie powietrzne jest niewystarczające. Zaletą takiego sposobu chłodzenia jest także znacznie cichsza praca i wyższa wydajność. Zamiast radiatora, na procesorze montuje się blok wodny, który jest metalową płytką, przez którą przepływa ciecz przyjmująca i odprowadzająca ciepło. Cyrkulację cieczy w systemie zapewnia niewielka pompa rotacyjna. Ciecz przepływa w systemie chłodzenia w specjalnych wężach z tworzyw sztucznych. Ciepło nagromadzone w systemie musi być usunięte przez tzw. wymiennik ciepła. Na wymienniku ciepła często montuje się wentylatory, które znacznie zwiększają możliwości wodnego układu chłodzenia. Jak widzicie zasada działania jest podobna do systemu chłodzenia cieczą w samochodach.
Warning: readfile(http://pp.skapiec.pl/widgets/top_products_var_img.php?s=1&d=0&c=3016&p=71423&type=a): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 502 Bad Gateway in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/shortcode-exec-php/shortcode-exec-php-class.php(895) : eval()'d code on line 1

Pastę termoprzewodzącą nakłada się w miejscach styku elementów nagrzewających się (np. procesor, GPU, mostek północny, czy nawet pamięci RAM) z elementami odprowadzającymi ciepło (radiator). Dzięki temu uzyskujemy lepsze odprowadzenie ciepła, ponieważ pasta wypełnia mikronierównośći powierzchni styku układu z radiatorem.
Istnieje wiele rodzajów past termoprzewodzących. Najpopularniejsza, na bazie silikonu, ma gęstą postać, podobna jest do korektora tekstu. Pasty termoprzewodzace sprzedawane są najczęściej w małych strzykawkach ułatwiających aplikację. Do niektórych dokładany jest specjalny nożyk do lepszego rozporowadzenia pasty na procesorze. Jeżeli takiego nożyka nie mamy, możemy zamiast niego użyć starej karty kredytowej.

Jak najlepiej nakładać pastę? Zapoznaj się z filmikiem poniżej.

Ostatnią kwestią, którą chciałbym poruszyć to przepływ powietrza wewnątrz obudowy. Ogólna zasada mówi: z przodu wdmuchuje powietrze, z tyłu i u góry wydmuchuje. Aby zapewnić prawidłową cyrkulację wewnątrz komputera, nie należy zasłaniać otworów wentylacyjnych. Często przy tych otworach w obudowie przymocowane są wentylatory. Należy zwrócić uwagę, aby ich ustawienie było zgodne z zasadą, o której napisałem wyżej. Musimy także zwrócić uwagę na ułożenie kabli wewnątrz obudowy, ponieważ mogą one zakłócać przepływ powietrza. Jeżeli mamy wewnątrz komputera pajęczynę, to zróbmy z tym porządek np. łącząc kable opaskami zaciskowymi, tzw. trytytkami.

Poniżej poradnik z kanału PLinformatyk:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Podziel się na:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Wykop
 • Dodaj do ulubionych
 • email
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Śledzik
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Reddit
 • Spis
Tagged with 

One thought on “Chłodzenie procesora – poradnik

 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Miałem pewny problem z temperaturą procesora w moim starym komputerze, ale na szczęście pomógł zwykły dodatkowy wiatrak. W każdym razie fajny poradnik. W nowym kompie na razie temperatura jest w normie, ale kto wie kiedy taka wiedza może się przydać

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.