Opublikowano 1 marca 2013 przez

Zasilacz komputerowy i wtyczki zasilające

Zasilacz komputera to urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej (w Polsce 230V) na niskie napięcia stałe (12V, 5V i 3,3V), niezbędne do pracy pozostałych komponentów komputera. Najczęściej spotykane zasilacze komputerowe są dostosowane do standardu ATX. Włączanie i wyłączenie zasilacza jest sterowane przez płytę główną. W zasilaczach AT przycisk POWER był podłączony bezpośrednio z zasilaczem. Zmiana wprowadzona w ATX daje np. możliwość obsługi funkcji czuwania.

Zasilacz komputerowy

Zasilacz komputerowy i wtyczki zasilająceRozmiary zasilacza ATX to: szerokość 150 mm, wysokość 86 mm, a głębokość typowo 140 mm, choć może różnić się w zależności od producenta.
W zasilaczach stosowane jest chłodzenie aktywne – najczęściej przez wentylator umieszczony z tyłu lub od spodu obudowy zasilacza.

Wtyczki zasilające

Omówmy teraz poszczególne wtyczki zasilacza.

SATA

Na początek zasilanie SATA. Jest w kształcie litery L, więc nie pomylimy się przy wkładaniu. Możliwe jest zastosowanie przejściówki z Molexa na SATA.
Kolor pomarańczowy to zasilanie 3.3V (nie jest wymagany), czarny masa, czerwony zasilanie 5V, żółty 12V.

Molex

Molex przez lata służył do zasilania dysków twardych oraz napędów CD, czy DVD. Obecnie wypierany jest przez SATA. Jak widzicie ma on charakterystyczny kształt, jednak uwierzcie mi na słowo – da się wcinać go „do góry nogami”, więc zawsze się upewnijcie czy wkładacie wtyczkę prawidłowo. W okresie przejściowym występowały dyski, które można było zasilać poprzez Molex lub SATA (posiadały dwa wejścia). Jednak nigdy nie podłączajcie obu naraz, bo możecie uszkodzić sprzęt. Napięcia zgodnie z kolorami jak przy SATA.

Dodatkowe zasilanie procesora

Wtyczka 4pin lub 8 pin - żółto-czarne kable4 lub 8 pinowa wtyczka zapewnia dodatkowe zasilanie 12V procesora. Wtyczka 8pinowa stosowana jest głównie w serwerach. Wyróżniają się tym, że posiadają tylko żółte i czarne kable.

Dodatkowe zasilanie PCIe

Dodatkowe zasilanie karty PCIeWtyczka 6 lub 8 pinowa zapewnia dodatkowe zasilanie dla karty PCI Express. Zastosowanie znajduje głównie przy bardzo wydajnych kartach graficznych.

Wtyczka zasilająca płytę główną

24 pinowa wtyczka zasilająca płytę głównąNajwiększa wtyczka przeznaczona jest dla płyty głównej, nazywana MPC (Main Power Connector). Jest to wtyczka 20 pinowa lub 20 pinowa z dodatkowymi 4 pinami. Dlaczego tak? Starsze płyty nie potrzebowały tyle prądu, dlatego te 4 piny są odpinane, aby można w starych komputerach stosować nowe zasilacze. Jednak nawet dzisiaj niektóre nowe płyty mają wejście tylko na 20 pinów.

Kolor Sygnał Pin Pin Sygnał Kolor
Pomar. +3.3 V 1 13 +3.3 V Pomar.
+3.3 V sense Brązowy
Pomar. +3.3 V 2 14 −12 V Niebieski
Czarny uziemienie 3 15 uziemienie Czarny
Czerwony +5 V 4 16 Power ON Zielony
Czarny uziemienie 5 17 uziemienie Czarny
Czerwony +5 V 6 18 uziemienie Czarny
Czarny uziemienie 7 19 uziemienie Czarny
Szary Power OK 8 20 rezerwacja N/C
Fiolet +5 V standby 9 21 +5 V Czerwony
Yellow +12 V 10 22 +5 V Red
Yellow +12 V 11 23 +5 V Red
Orange +3.3 V 12 24 uziemienie Black

We wtyczce 20-pinowej brakuje pinów nr 11, 12, 23 i 24.

Zasilanie FDD (Molex mini)

Zasilacz komputerowy - wtyczkiNo i czas na wtyczkę do podłączenia napędu FDD. Z dyskietek już się nie korzysta, jednak, aby zapewnić kompatybilność zasilacze nadal posiadają 4 pinową wtyczkę. Jest ona bardzo charakterystyczna.

Więcej na kanale PLinformatyk. W poniższym filmiku omawiam także na co zwrócić uwagę kupując zasilacz oraz dlaczego nie należy otwierać zasilacza:

O innych wtyczkach komputerowych napisałem we wpisach:

Kable i wtyczki wyświetlaczy – omówienie

Wtyczki, interfejsy, złącza, kable w świecie PC

Źródło: własne i wikipedia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Zasilacz komputerowy i wtyczki zasilające, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Podziel się na:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Wykop
 • Dodaj do ulubionych
 • email
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
 • Śledzik
 • co-robie
 • Forumowisko
 • Reddit
 • Spis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.