Opublikowano 11 października 2012 przez

Laptop nie działa – diagnostyka i naprawa

Laptop nie chce się włączyć? Nie uruchamia się? Nie działa? W tym wpisie postaram się wymienić najczęściej spotykane przyczyny awarii komputerów przenośnych oraz sposoby ich naprawy. Diagnostyka i naprawa laptopa może być trudniejsza niż w przypadku komputera typu desktop, ponieważ w notebookach większość podzespołów jest zintegrowanych – wlutowanych. W przypadku awarii procesora czy karty graficznej nie poradzimy sobie bez odpowiednich narzędzi i fachowej wiedzy, jednak jest szereg usterek, z którymi możemy sobie poradzić sami. Jeżeli masz jakiś nietypowy objaw ze swoim laptopem, nie opisany poniżej, to zapraszam do przesłania mi wiadomości za pomocą działu KONTAKT – postaram się pomóc.

Laptop nie działa – diagnostyka i naprawa

Laptop nie działa, nie uruchamia sięW tym artykule skupie się na usterkach sprzętowych, usterki związane z oprogramowaniem staram się opisywać w osobnych artykułach, ponieważ dotyczą one także komputerów desktopowych. Zakładam, iż popsuty sprzęt nie jest już na gwarancji.

Opis problemu: Laptop wyświetla dziwne paski, kwadraty, obraz jest rozmazanych, występują jakieś krzaczki. Słychać wiatrak i dysk.
Przyczyna: Uszkodzenie układu graficznego (często spotykane w laptopach HP, zwłaszcza Pavilion)
Rozwiązanie: Reballing lub wymiana układu graficznego. Niestety notebooka trzeba oddać do serwisu. Można poszukać na allegro jakiegoś taniego specjalisty – wybierajmy takiego, który daje najdłuższą gwarancję i wystawia paragon/fakturę. Koszt ~ 200zł reballing, 450zł wymiana. Nie opłaca się oddawać laptopa do autoryzowanego serwisu, ponieważ będą chcieli wymienić całą płytę główną, co jest nieopłacalne. UWAGA: Niektóre układy graficzne nVidia mają wadę fabryczną – jeżeli posiadamy taki układ, to należy go wymienić, ponieważ reablling BGA nie pomoże. Wadliwe układy nVidia były produkowane przed 2009 roku i są to:

Wadliwe układy BGA nVidia

Kod układu Nazwa w systemie ( do sprawdzenia np. w programie gpu-z)
nVidia NF-SPP-100-N-A2 Most północny SPP-100
nVidia NF-G6100-N-A2 GeForce 6100
nVidia NF-G6150-N-A2 GeForce 6100/6150
nVidia MCP67M-A2 GeForce 7000/7100
nVidia MCP67MV-A2 GeForce 7000/7100
nVidia GF-GO7200-N-A3 GeForce 7200
nVidia GF-GO7200-B-N-A3 Grafika GeForce 7200
nVidia GF-GO7300-N-A3 GeForce 7300
nVidia GF-GO7300-B-N-A3 GeForce 7300
nVidia GF-GO7400-N-A3 GeForce 7400
nVidia GF-GO7400-B-N-A3 GeForce 7400
nVidia GF-GO7600-N-A2 GeForce 7600
nVidia GF-GO7600-H-N-B1 GeForce 7600
nVidia G84-600-A2 GeForce 8600GT
nVidia G84-625-A2 GeForce 9500M / GS
nVidia G86-620-A2 Quadro NVS 135M
nVidia G86-630-A2 GeForce 8400M GS
nVidia G86-703-A2 GeForce 8400M G
nVidia G86-730-A2 GeForce 8400/8600M GS
nVidia G86-735-A2 GeForce 9300M G
nVidia G86-750-A2 GeForce 8600M GS
nVidia G86-770-A2 GeForce 8600M GS

Opis problemu: Czarny/przyciemniony lub biały ekran. Laptop uruchamia się normalnie.
Przyczyna: Uszkodzenie układu graficznego, matrycy lub taśmy matrycy
Rozwiązanie: W przypadku układu graficznego – patrz wyżej. Matryce i taśmę można wymienić samemu. Jeżeli usterka występuje tylko w jednym ustawieniu matrycy, to stawiam na uszkodzoną taśmę.
Jak wymienić matrycę w HP Pavilion dv9000 – poradnik.
Jak wymienić matrycę w HP Pavilion dv6000 – poradnik.

Opis problemu: Laptop nie uruchamia się. Świecą się diody, wydaje dźwięki.
Przyczyna: Uszkodzenie układu graficznego, procesora lub płyty głównej. „Luźne” styki.
Rozwiązanie: Usterka nie do naprawienia w warunkach domowych. Chociaż raz zdarzyło mi się w takim przypadku, że rozkręciłem laptop na części pierwsze (wyjąłem dysk, pamięć RAM, kartę WiFi, bateryjkę z BIOSu), wszystko przeczyściłem, złożyłem do kupy i laptop działa do dziś.

Opis problemu: Laptop mocno się nagrzewa, resetuje się.
Przyczyna: Zabrudzony lub uszkodzony układ chłodzenia. Stara pasta termoprzewodząca.
Rozwiązanie: Zdjęcie obudowy komputera. Przeczyszczenie układu chłodzenia. Jeżeli wentylator się nie obraca, to wymiana na nowy. W przypadku podejrzenia, że pasta jest już stara, to demontaż układu chłodzenia, usunięcie starej pasty szmatką namoczoną np. zmywaczem do paznokci, nałożenie nowej pasty i montaż układu chłodzenia – instrukcji jak to zrobić szukajcie na necie. W niektórych modelach zamiast pasty jest taśma termoprzewodząca – należy wymienić ją także na taśmę.

Opis problemu: Laptop wyłącza, resetuje lub zawiesza się przy naciskaniu obudowy
Przyczyna: Zimne luty.
Rozwiązanie: Przelutowanie lutów. Radze takie rzeczy zlecić serwisowi.

Opis problemu: Nie działa lub nie styka gniazdo zasilania. Czasami może się przegrzewać. Nie ładuje baterii.
Przyczyna: Uszkodzone gniazdo zasilania lub wtyczki zasilacza
Rozwiązanie: W przypadku zasilacza – wymiana na nowy. Gniazdo zasilania także można wymienić. Stopień trudności zależy od modelu laptopa. Czasami możliwe jest kupienie całej płytki z gniazdem zasilania z rozebranego komputera (np. HP z serii Pavilion) – kosztuje to grosze. Ja do HP Pavilion dv9000 płaciłem 4zł plus przesyłka. Nowe gniazdo do wlutowania kosztowało 11zł + przesyłka, a z wlutowaniem jest więcej roboty. Koszt wymiany gniazda w serwisie to około 120zł. Poniżej poradnik jak wymienić gniazdo zasilania w ww. laptopie:

Opis problemu: Nie działa touchpad.
Przyczyna: Uszkodzony touchpad lub taśma transmisyjna.
Rozwiązanie: Wymiana uszkodzonego elementu. Przy wyjmowaniu lub wkładaniu taśmy do gniazda należy zachować szczególną ostrożność – łatwo ją uszkodzić.

Opis problemu: Laptop głośno chodzi. Buczy, hałasuje podczas pracy.
Przyczyna: Kurz między łopatkami wiatraka lub zatarte łożysko wiatraka
Rozwiązanie: W przypadku brudu – czyszczenie sprężonym powietrzem. W przypadku łożyska – wymiana układu chłodzenia – patrz wyżej.

Masz problem ze sprzętem komputerowym? Jesteś z Rybnickiego Okręgu Węglowego? Zapraszam do skorzystania z usług Pogotowia Komputerowego Rybnik.
Serwis komputerów i laptopów - Rybnik

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Laptop nie działa - diagnostyka i naprawa, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Podziel się na:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Wykop
  • Dodaj do ulubionych
  • email
  • Gadu-Gadu Live
  • Twitter
  • Śledzik
  • co-robie
  • Forumowisko
  • Reddit
  • Spis
Tagged with 

3 thoughts on “Laptop nie działa – diagnostyka i naprawa

  1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

    Witam mam problem z laptopem (hp pavilion dv6000) po rozkręceniu i nalozeniu pasty na procesor i bodajrze kostkę biosa laptop wlancza sie na kilka sekund i wylancza czynność powtarza sie automatycznie co jakiś czas ,( przy wlanczaniu zaswiecaja sie diody) co może być powodem?
    Dodam ze przy rozkrecaniu czyscilem go sprezonym powietrzzem , rozkrecalem go już 3razy w celu sprawdzenia czy wszystko jest podłączone czy powodem mkoze być procesor który muszę wymienić ?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: +1 (from 1 vote)
    • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

      Czy wcześniej była nałożona także pasta, czy taśma termoprzewodząca? Jeżeli taśma, to należałoby ją nałożyć, a nie pastę. Jeżeli wszystko jest podłączone ok, to możliwe jest, że przecięta jest jakaś ścieżka.

      VN:F [1.9.22_1171]
      Rating: 0 (from 0 votes)
  2. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/mskupin/domains/mskupin.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

    witam mam problem z laptopem laptop po uruchomieniu czasem jak otworze strony www zawiesi sie wskaźnik myszki i nie mruga dioda hdd i następuje reset samoczynny systemu po chwili zawieszenia a czasem chodzi z 2 -3 godziny i jest ok temperatura pracy laptopa 44-38 do 50-60 chwilowe program core temp
    wymieniłem pasty przedzawodowe usterka nadal sie powtarza zwiecha i rest dioda hdd przestaje migać i reset samoczynny gdzie szukać usterki proszę o pomoc

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.